Μια ΑΕΚ που δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο έχασε με κάτω τα χέρια από τον Άρη

Τραγική! Καμία άλλη λέξη δεν μπορεί να χαρακτηρίσει την εμφάνιση των κιτρινόμαυρων στο σημερινό ντέρμπι. Μια ΑΕΚ ασύνδετη, με μια άμυνα να μπάζει από παντού, με ένα κέντρο να μην μπορεί να περάσει ούτε μια μπαλιά μπροστά και με μια επιθετική γραμμή χωρίς φαντασία,συνδυασμούς,ουσία φάνηκε ανήμπορη και απροετοίμαστη για ενα τόσο δύσκολο ματς. Μόνος του πάλευε ο Γκαρσία για την Ένωση που προσπαθούσε να περάσει τους 3 και 4 παίχτες που έπεφταν πάνω του.

Απ την άλλη πλευρά ο Άρης χωρίς να κάνει καν σπουδαία εμφάνιση μπήκε πιο ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την κατοχή και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ. Ώσπου το πέτυχε σε μια τραγική αδράνεια της αντίπαλης άμυνας ύστερα από κόρνερ στο οποίο οι παίχτες του, έκαναν 3 επαφές στην περιοχή χωρίς να τους εμποδίσει κανείς και έτσι ο Rose να κάνει από κοντά το 0-1 στο 29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιμένεθ έκανε 3 αλλαγές και η ΑΕΚ προσπάθησε να φανεί πιο επιθετική με αποκορύφωμα ένα σουτ του Μαχαίρα στο 70 που τράνταξε το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Κατά τ άλλα η ΑΕΚ δεν έκανε άλλη ευκαιρία και ο Άρης μπόρεσε εύκολα να κρατήσει το μηδέν. Και φτάνουμε στις καθυστερήσεις που σε ένα φάουλ λίγο μετά το κέντρο ο Σίλβα παίρνει την μπάλα όλη η άμυνα της ΑΕΚ τον κοιτάζει και κάνει πολύ εύκολα το 0-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Έτσι ο Άρης πέρασε μόνος δεύτερος στη δεύτερη θέση ενώ η ΑΕΚ έμεινε τέταρτη και αν συνεχίσει έτσι τότε φαντάζει δύσκολος ο στόχος ακόμα και της Ευρώπης.

Τέλος, να πούμε ότι ο Άρης πήρε μόλις τη τέταρτη νίκη στην ιστορία του στην έδρα της ΑΕΚ, πρώτη μετά από 10 χρόνια και πρώτη στην ιστορία του με 2 γκολ διαφορά μέσα στην έδρα της ΑΕΚ…