Το Λαύριο πήρε μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, την πρόκριση για τα ημιτελικά, αλλά οι διαιτητές με μια από τις χειρότερες διαιτησίες που θα μπορούσαμε να δούμε,δεν άφησαν την ΑΕΚ να προσπαθήσει.

Πάρα πολύ κρίμα που οι 3 άρχοντες του αγώνα δηλαδή οι Γιώργος Πουρσανίδης(Θεσσαλονίκης),Νίκος Σώμος(Αττικής) και Δημήτρης Ανδρικόπουλος(Αττικής) έκλεψαν την παράσταση και αντί να συζητάμε για έναν πραγματικό “τελικό” και για την ιστορική πρόκριση του Λαυρίου, συζητάμε για τη διαιτησία.

Ενδεικτικά λοιπόν να αναφέρουμε ότι το Λαύριο πήρε 42(!!!) βολές σχεδόν διπλάσιες από τις 23 τις ΑΕΚ. Να προσθέσουμε για να καταλάβετε ότι το Λαύριο εκτέλεσε και ευστόχησε σε περισσότερες βολές παρά σε δίποντα.

Ο ρυθμός που οι 3 διαιτητές έδιναν τα φάουλ κατά της ΑΕΚ δε θα μπορούσε να αποτυπωθεί καλύτερα απ το οτι στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ΑΕΚ χρεώθηκε με 5 φάουλ στο πρώτο λεπτό και το Λαύριο πήγε στο μπόνους των βολών σε αντίθεση με την ΑΕΚ που πήγε στο 38ο λεπτό. Φυσικά να μην παραλείψουμε ότι 3 παίχτες των κιτρινόμαυρων αποβλήθηκαν με 5 φάουλ(Γιάνκοβιτς,Σλότερ,Κίνγκσλεϋ) και άλλοι 3 είχαν 4 φάουλ και δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα.

Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα,το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με τις 2 ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ μπάσκετ και να μην ξεφεύγει καμία με μεγάλη διαφορά. Η ΑΕΚ ήταν κυρίως αυτή που ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά και είχε φτάσει μέχρι και στο συν 8.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τις συνεχόμενες βολές που έπαιρναν τους βοήθησε να κάνουν ένα σερί 13-2 και να περάσουν μπροστά και φτάνουμε στην τελευταία φάση όπου ο Λάνγκφορντ με το σκορ ισόπαλο ευστοχεί σε τρίποντο πίσω από το κέντρο που μάλλον σωστά δε μέτρησε ως εκτός χρόνου(και λέμε μάλλον διότι οι διαιτητές ήθελαν να δουν το ριπλέι από την κάμερα που φαίνεται αν κοκκίνισε το ταμπλό αλλά δυστυχώς αυτό δεν υπήρχε σε καμία οπτική γωνία)και έτσι καταλήξαμε στην παράταση.

Εκεί το ματς πηγαινε πόντο πόντο με το Λαύριο να παίρνει στο τέλος τη νίκη και την πρόκριση στους 4.

Στη λήξη του αγώνα οι νικητές έγιναν ενα κουβάρι στους πανηγυρισμούς ενώ παίχτες και προπονητές της ΑΕΚ έφυγαν εξοργισμένοι για τα αποδυτήρια χωρίς να κάνουν καμία δήλωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α.), 90-85 (παρ.).

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κόζι 11 (1), Κάρτερ 6, Σάβατζ 2, Μουράτος 19 (2), Ντιαλό 23 (1), Ντέιβις 16, Περσίδης 9, Ανοσίκε 4, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24 (1), Λάνγκφορντ 17 (1), Ματσιούλις 11 (2), Γιάνκοβιτς 3 (1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 5 (1), Μωραΐτης, Κίνγκσλεϊ 9 (2), Σλότερ 8.