Ο Βόλος αιφνιδίασε την ΑΕΚ αλλά με ένα 11λεπτο φωτιά η Ένωση πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους 4 του Κυπέλλου

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι που οι φάσεις,οι καλές επιθέσεις αλλά και οι κακές άμυνες είχαν την τιμητική τους οι κιτρινόμαυροι νίκησαν πιο δύσκολα απ ό,τι δείχνει το τελικό 4-2 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά με τις 2 ομάδες να έχουν από μια καλή ευκαιρία, ώσπου στο 14 ο Δουβίκας ύστερα από απανωτά λάθη και ασυνεννοησία στην άμυνα της ΑΕΚ έκανε το 0-1. Στη συνέχεια η ΑΕΚ ισορρόπησε το ματς και με ένα Μ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο 11λεπτο στο οποίο πέτυχε 4 γκολ έδωσε αμέσως διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Στην αρχή ήταν ο Μάνταλος που μετά από πολύ ωραία κάθετη του Γκαρσία βγήκε τετ α τετ και έκανε εύκολα το 1-1 στο 25.Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τάνκοβιτς(που ψηφίστηκε και MVP του αγώνα) ο οποίος με 2 υπέροχα γκολ στο 29 και στο 32 έβαλε το δικό του λιθαράκι στη νίκη της ομάδας του. Το πρώτο ήταν από τρομερή μπαλιά του καλού σήμερα Κρίστιτσιτς και πλασέ του Σουηδού πάνω στην κίνηση και το άλλο με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής που πήγε στο γάμα της εστίας του Kleyman. Στο 36 ο Ολιβέιρα με πέναλτι που κέρδισε ο Γκαρσία ύστερα από πάσα του Νταντσένκο(που ήταν πολύ κινητικός επιθετικά αλλά με προβλήματα στην άμυνα) έκανε το 4-1 σε ένα απολαυστικό πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν έπεσε τα λάθη στις άμυνες εκατέρωθεν συνεχίστηκαν και σε ένα απ αυτά ο Μίτογλου πρόλαβε Νεντελτσιάρου και Τσιντώτα και με προβολή ύστερα από σέντρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι 2 ομάδες είχαν κι άλλες φάσεις, μάλιστα ο Βόλος είχε και δοκάρι σε προβολή του Δουβίκα που κόντραρε και στον πολύ ασταθή σήμερα Νεντελτσιάρου, αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν άλλο γκολ.

Έτσι,η ΑΕΚ έφυγε από το στάδιο νικήτρια με 4-2 και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο (46’ Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μιτάι (81’ Ραντόνια), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (82’ Σιμόες), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (70’ Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνεθ (53’ Μίλοκ), Δουβίκας, Μπαρτόλο (77’ Κρητικός), Νίνης, Περέα