Η Ξάνθη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Καραϊσκάκη, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 μένοντας στο -3 από την κορυφή με παιχνίδι περισσότερο.

Ολοκληρώθηκε σήμερα το πρώτο μισό της 18ης αγωνιστική της Super League 2, με την Ξάνθη να αναδεικνύεται ισόπαλη 1-1 με τον Καραϊσκάκη Άρτας.

ΕΧΑΣΕ ΕΔΑΦΟΣ Η ΞΑΝΘΗ

Η Ξάνθη μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Θανάση Ντίνα. Ο πρώην μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, έκλεψε την μπάλα από τον Ναζίμ, δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει πάνω σε έναν αμυντικό του Καραϊσκάκη και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπουργάνη.Η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 2-0, ωστόσο ο Σιαταβάνης δοκίμασε εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα, κάτι που δεν του βγήκε, καθώς έστειλε την μπάλα άουτ.Ο Καραϊσκάκης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 58′ με τον Ναζίμ να εξιλεώνεται για το λάθος του στο γκολ της Ξάνθης και να χαρίζει τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.Η Ξάνθη πέτυχε γκολ με τον Καπνίδη στο 67′, έπειτα από σέντρα του Σχρόιγεν, με τον βοηθό να τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ, κάτι που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους Ακρίτες, για την μη κατακύρωση του τέρματος.Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Θυμιάνη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ξάνθη έπιασε τον Λεβαδειακό στους 31 βαθμούς, με τους Βοιωτούς να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ξάνθη: Μπέντο, Μπριλάντε, Παντελιάδης, Παπάζογλου, Βέρκερ, Θυμιάνης, Δημούτσος, Σχρόιγεν, Σιατραβάνης (59′ Έμπερτ), Ντίνας (59′ Τάτος), Παπάζογλου (66′ Καπνίδης)

Καραϊσκάκης: Μπουργάνης, Τάμπας, Τσούτσης (66′ Μαύρου), Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Κλιγγόπουλος, Νταλακούρας, Ναζίμ, Κορέλας (55′ Μαραθωνίτης), Μπρέμπος (55′ Κόκκας), Δούμτσιος (79′ Γυφτοκώστας)